  • LCT Airsoft LCKS-74UN Full Metal AK74 Replica AEG in Wood (LCT-LCKS74UN-AEG)
LCT Airsoft LCKS-74UN Full Metal AK74 Replica AEG in Wood
Write Review
Out of Stock
Our Customers Rate Us
Questions? Call 0208 194 2000
One of our team will be happy to assist you! Lines open Mon to Sat 10am till 5pm
  • Description
  • Video Review
  • Warranty
  • Other Details
  • User Reviews
  • Delivery
Key Features
- Ultra realistic stamped steel riveted receiver to simulate the look and feel of an actual AK rifle
- Heavy weight steel barrel, gas piston assembly, front sight, and muzzle
- Durable wood furniture
- Folding stock (latéral)
- Polymer motor grip
- Adjustable front sight post and rear leaf sight
- Easy access / easy to adjust slide style hopup
Perfect copy of an AK74 With lots of attention to detail
Description
the real gun uses the smaller 5.45x39mm intermediate cartridge instead of the 7.62x39mm that was used in earlier Kalashnikov-style guns.
The gun is made with a lot of precision.
Inside the LCKS-74UN is a CNC Aluminium Piston Head and Cylinder Head, as well as a Chrome Plated Cylinder, 9mm Bearings, 18AWG Wiring, and a 22000RPM Motor.
Details
Velocity: 311-344 Fps
Gearbox: V3 Quick Spring change (upgradeable w/ standard TM compatible parts)
Type of fire: Safety, Semi and Full Auto.
Diameter of bearings in GB: 9mm
Motor: Standard Motor
Length: 730 / 498
Weight: 3200g
Magazine type: Hi-Cap magazine
Magazine capacity: 140 Rounds
Hop-Up: yes
Made of: Steel/plastic/wood
Battery included: No - 7.4V 25C Li-Poly battery Recommended.
Barrel Length: 270
Barrel thread type: 24mm CW
Battery Plug Type: Tamiya mini
Motor: 22000 RPM
Blowback: No
QD Spring: Yes
Mosfet: Compatible
Cylinder & Piston Head: CNC Aluminum Alloy
Spring Guide: Steel Ball Bearings Spring Guide
18 AWG wiring